FAQ

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl sipariş verebilirim?

www.poplinhomewear.com adresinden kredi kartınız ya da banka kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz. Farklı bir ödeme yöntemi tercih ediyorsanız ya da siparişiniz ile ilgili özel bir isteğiniz varsa lütfen hello@poplinhomewear.com adresinden bizimle iletişime geçin.

Sipariş vermek için üye olmam gerekli midir?

Hayır, sipariş vermek için websitemize üye olmanız ya da herhangi bir hesap açmanız gerekmiyor.

Siparişim ne kadar sürede elimde olur?

Siparişinizin gönderimini en geç 2 iş günü içinde yapıyoruz.

Nerelere gönderim yapıyorsunuz?

Dünyanın her yerine gönderim yapıyoruz!

Türkiye içi gönderimlerimiz tamamen ücretsiz; takip numarası ve ayrıntıları gönderimi gerçekleştirdiğimizde sizinle paylaşıyoruz.

Uluslararası siparişleriniz için lütfen hello@poplinhomewear.com adresinden bizimle iletişime geçin.

Stokta olmayan bir ürün istiyorum. Yeniden stoğa girecek mi?

Stoğu bitmiş ürünle ilgileniyorsanız, lütfen bize mail atın; neler yapabiliriz birlikte karar verelim.

Siparişi verdikten sonra ekleme, değişiklik yapabilir miyim ya da iptal edebilir miyim?

Siparişe ekleme yapmak için, eklemek istediğiniz ürünü aynı gün içerisinde yeni bir sipariş olarak verebilirsiniz, tüm siparişlerinizi aynı kargo ile gönderebiliriz.

Ürünü kargoya vermeden önce bize ulaşırsanız, değişiklik ya da iptal konusunda yardımcı olabiliriz.

Kargomu nasıl takip edebilirim?

Gönderimi gerçekleştirdikten sonra kargo takip numarasını ve ayrıntıları size iletiyoruz. Böylece kargonuzun hangi aşamada ve nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

Kargo elime ulaştıktan sonra siparişimi değiştirebilir ya da iade edebilir miyim?

Gönderimi yapılmış ürünler için iade kabul edemiyoruz, tüm ürünlerimizin el yapımı olduğunu göz önünde bulundurmanızı ve hassasiyetinizi rica ediyoruz.

Değişim yapmak istediğiniz bir durum olur ise lütfen hello@poplinhomewear.com adresinden bizimle iletişime geçin; mevcut olduğu takdirde beden, renk vb. değişimleri için bir çözüm bulalım.

Beden değişimi için ürünü geri gönderme süreci nasıl işliyor?

Değişim isteğinizi öncelikle bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Stoklarımızda mevcut olduğu takdirde değişimi onaylayacağız ve kargonuzu bekleyeceğiz.

Elinizdeki ürünün yıkanmamış/giyilmemiş bir şekilde, orjinal paketi ve etiketiyle birlikte olmasına dikkat ediniz. Değişim için paketin bize gönderimi ve yeni ürünün tekrar adresinize gönderimi için gerekli kargo ücreti size ait olacaktır; ürünü bize gönderdiğinizde paketin başına gelecek herhangi bir problemden Poplin sorumlu değildir, bu nedenle takip numarası olmayan gönderileri ne yazık ki kabul edemeyeceğiz.

Ürünlerinizi satmak istiyorum, ne yapmalıyım?

hello@poplinhomewear.com adresine e-posta göndererek ilgilendiğiniz ürünlerle ilgili fiyat teklifimizi isteyebilirsiniz. Toplu satış teklifiniz için satış mecranızın bilgilerini de paylaşmayı unutmayınız.

Özel bir sipariş vermek istiyorum, ne yapmalıyım?

Aklınızdaki fikri hello@poplinhomewear.com adresine göndererek bizimle paylaşabilirsiniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.